Na navigaci↓

Vaše nejčastější dotazy na mobilní domy - mobilheimy

Mohu mobilní dům obývat i v zimě?

  f.dvorak

Celoroční mobilní domy lze skutečně obývat pohodlně i v zimě. Jejich vytápění je v převážné většině zajištěno plynovým kotlem (propan - butan). Toto vytápění je naprosto dostačující k dosažení příjemné teploty jako v každém jiném domě či bytě.
Tepelná izolace stěn je dostatečná i u levnějších, sezonních mobilních domů. K vytápění celého prostoru u sezonních domů je vhodné instalovat např. el. přímotopy, tepelné čerpadlo a pod.. Jediným nedostatkem pak může být rosení jednoduchých oken.
U mobilních domů celoročních i sezonních je jedinou limitací pro celoroční obývání pouze způsob zabezpečení rozvodů vody a odpadů proti zamrznutí. Toto lze kdykoliv dodatečně realizovat pomocí standardní izolace, popř. vyhřívací spirálou s termostatem. Nejlepším a námi doporučovaným způsobem je pak obestavění spodku mobilního domu.


Opravdu není potřeba stavební povolení?

  ivanryska

Mobilní domy jsou dle ČSN zařazeny do kategorie vozidel pro volný čas, jelikož jsou tažením schopny jízdy po pozemních komunikacích. Mobilní dům tak vlastně pouze parkuje, a tudíž se na něj nevztahují nařízení o povolení stavby.
Bohužel příklady z praxe ukazují na rozdílnosti ve výkladu. Proto stojí za zvážení předjednání s místně příslušným úřadem.


Není lepší si koupit karavan, jezdit si kde chci a ještě mě to vyjde levněji?

eagle

Pokud se chcete neustále přepravovat z místa na místo pak je určitě dobré pořídit si karavan. Mobilní domy i karavany sice společně patří do kategorie vozidel pro volný čas, ale zde veškerá jejich podobnost končí. Karavany jsou určeny ke krátkodobému pobytu na cestách, zatímco mobilní domy jsou alternativou klasického bydlení. Komfort bydlení je tak u mobilních domů nesrovnatelně vyšší.
A co se ceny týče, tak karavany jsou sice o něco levnější, ale pokud přičtete náklady spojené s registrací na dopravním inspektorátu, každoroční náklady na povinné pojištění, technické kontroly a údržbu, pak jsou srovnatelné, ne-li vyšší.


Je nutné nechat prostor pod mobilním domem volný nebo se může obestavět?

   o.semerad

Není nutné jej nechávat volný. Snad jen při umístění ve svahu je třeba dbát na odvod vody popř. sněhu. Naopak obestavění spodku mobilního domu zlepší konfort bydlení uvnítř. Nebude pak chladno od podlahy. U celoročních domů je tento lem dokonce žádoucí, neboť zamezí zamrzání vody v potrubí pod domem.


Můžou se sundat kola mobilního domu a tím snížit jeho výšku nad zemí?

ferry.cerny

Kola se sundat dají. Snižování výšky od země k podlaze však nadoporučujeme z důvodu horší dostupnosti při napojování odpadů a případnách oprav rozvodů vody.


Je třeba dům umístit na základovou desku?

   marie.h

Ani základovou desku, ani žádnou jinou úpravu terénu nemusíte pracně a nákladně dělat. Mobilní dům se obvykle usazuje na 8 opěrných bodů, a ani tyto místa nepotřebují žádnou předchozí úpravu. Toto usazení do vodorovné polohy nabízíme jako jednu z našich služeb, kdy je naše práce zdarma a platí se jen za skutečně spotřebovaný materiál.


Dá se tažné zařízení připojit z obou stran nebo pouze z jedné?

   jiri.volny

U některých novějších typů mobilních domů se dá tažné zařízení variabilně připojit z obou stran. Usnadňuje to manipulaci potřebným směrem.
U starších typů mobilních domů (cca před rokem 2001) je tažné zařízení napevno umístěno pouze z jedné strany.


Slyšela jsem o možnosti použít mobilní dům jako hausbot. Prodáváte i takové mobilní domy, nebo mi můžete poradit něco bližšího?

  narancia

Zřejmě při umístění mobilního domu na vhodné pontony (např. na prázdné sudy) by se dalo jej používat i na vodní hladině. Konstrukce mobilního domu je dostatečně pevná a odolná, takže technicky by to možné bylo. Bližší informace o tomto provedení však bohužel nemáme, a o prodejci takto upravených domů nevíme.
Pokud se Vám podaří zjistit něco bližšího o těchto úpravách, budeme rádi za Vaše informace.


Jaká jsou rizika při přepravě mobilního domu po vlastní ose?

bobastar

Mobilní domy jsou dostatečně pevné konstrukce pro vlastní převoz tažením. Jelikož však nepodléhají registraci vozidel (nemá SPZ) nejsou způsobilé pro jízdu po veřejných komunikacích. Proto se mobilní domy na delší vzdálenost přepravují tahači s podvalníkem.
Porušení předpisů o pohybu na pozemních komunikacích je tak nejvážnějším rizikem při přepravě mobilního domu po „vlastní ose“.


 
 

Mohu mobilní dům obývat i v zimě

Jedinou limitací pro celoroční obývání mobilního domu je po...

více >

Dodatečné zateplení - izolace

Mnoho lidí se nás ptá na zateplení mobilního domu, a považuje to ...

více >

Jak připravit pozemek?

Pro umístění mobilního domu nejsou žádné speciální požadavky. .....

více >

Zpětný výkup

V případě, že jste se rozhodli prodat Váš mobilní dům, přijedeme..

více >
 

Úvod Nabídka Video prohlídky Doplňky Doprava Financování Informace Dotazy Realizace Kontakty

Mobilní domy pro - Pražská 92, Neratovice, 277 11 - Tel.: +420 737 900 500 - E–mail: pro@mobilnidomypro.cz

Nabídková a informační prezentace ©Mobilní Domy pro    

Nahoru ↑