Na navigaci↓

Všechny užitečné informace pro mobilní domy, mobilheimy

Co je mobilní dům?

Je to velmi dostupný a komfortní způsob bydlení, plně srovnatelný s běžným bytem.

Mobilní dům lze využívat jak k rekreačnímu, tak i k celoročnímu bydlení.

Je také výborným řešením nebytových prostor jako např. kanceláře, šatny, či ubytovny na stavbě, prodejní stánky, skladovací prostory atd.

Jeho mobilitu zaručuje podvozek se speciálními koly a tažné zařízení, které lze připojit za osobní automobil. Takto je možno jej přemisťovat po veškerých neveřejných komunikacích.


Vybavení mobilního domu.

Ke standardnímu vybavení mobilního domu patří kuchyňská linka včetně vařiče nebo sporáku, dřez, jídelní stůl, sedací souprava, TV stolek, ložnice s lůžky a šatní skříni, množství úložných skříněk, odkládací police, krbová kamna nebo topné těleso, sprchovací kout, umývadlo se zrcadlem, splachovací WC a ohřívač teplé vody.

Samozřejmostí jsou kompletní rozvody a přípojky pro elektřinu, vodu, plyn a odpady.


Výška, rozměry a hmotnost.

Vnitřní výška mobilního domu je vyšší než 2 m. Je tedy naprosto dostačující pro volný pohyb i urostlejšího člověka (do cca 190 cm výšky). Vnější výška se pohybuje mezi 2,7 – 3,2 m.

Pod mobilním domem je volný prostor vysoký cca 60 cm. Ten se může využít k uskladnění různých věcí nebo se dá uzavřít např. obrubou upevněnou na vzpěrách.

Délka a šířka jednotlivých typů se dosti liší, a to od 7 do 15 m délky a od 2,5 do 4 m šířky.

Nejběžnější rozměry jsou v rozmezí 3-3,7 m x 9-11 m, což odpovídá 27–40 m2 obytné plochy. Tato plocha je tedy dostatečně velká pro rekreační a přechodné obývání 2–4 osobami a pohodlné posezení s přáteli. Rozměrnější mobilní domy lze doporučit i pro dlouhodobé a trvalé bydlení.

Průměrná hmotnost bývá 2–3 tuny, avšak u rozměrnějších a nadstandardně vybavených mobilních domů může přesáhnout i 4 tuny.


Jak se vyrábí mobilní dům?

Základem je vyztužený ocelový rošt podvozku, na který je připevněn samotný rám mobilního domu. Tento je buď z ocelových profilů nebo dřevěných hranolů. Vnější obvodové stěny jsou z eloxovaného hliníkového plechu.

Prostor mezi vnitřní a vnější stěnou je vyplněn účinnou tepelně izolační hmotou jako např. minerální vata, samozhášecí polystyrén a pod. Její tloušťka je 3-6 cm.

Střecha mobilního domu je nejčastěji pokryta hliníkovým nebo ocelovým či pozinkovaným plechem, výjimečně ocelovou krytinou imitující střešní tašky.


Životnost a bezpečnost.

Uváděná životnost mobilních domů je 40 let. Je však známo, že dodnes slouží některé z prvních mobilních domů ze 40 a 50 let minulého století.

Všechny námi prodávané mobilní domy splňují veškeré bezpečnostní a hygienické normy ČR i EU.


Jak připravit pozemek?

Pro umístění mobilního domu nejsou žádné speciální požadavky. Může být usazen přímo na plochu pozemku. Nedoporučujeme dokonce ani srovnávání terénu, nebo vysypání plochy štěrkem, neboť do takto upraveného podlkadu se s největší pravděpodobností budou při pojezdu bořit kola mobilního domu. Toto probořebí pak rovněž ztíží práci při jeho usazení do vodorovné polohy.

Nejdůležitější je však zhodnocení dopravní dostupnosti pozemku. Zde se mohou vyskytovat překážky v podobě plotů, porostů, šířky příjezdové komunikace apod. Tyto překážky se řeší např. použitím autojeřábu, či jiné techniky (více viz. doprava).

    Jsme Vám připraveni kdykoliv poradit, případně pomoci s řešením.


Napojení na inženýrské sítě.

Aby jste mohli Váš mobilní dům plně užívat, zbývá už jen jeho napojení na inženýrské sítě, popř. zvolit používání nezávislých zdrojů (studna, agregát na výrobu elektřiny, sluneční kolektory, propan-butanová láhev pro vytápění, vaření a ohřev vody, topení pevnými palivy a pod.). Mobilní domy jsou standardně vybaveny přípojkami potřebných médií.

Není-li možné napojení na kanalizaci, odvádí se odpadní vody nejčastěji do žumpy.


Dodatečné zateplení - izolace.

Mnoho lidí se nás ptá na zateplení mobilního domu, a považuje to téměř za nutnost pro pohodlné bydlení v zimě. O zateplení a s tím souvisejíci ekologičnosti a úspornosti se dnes neustále všude mluví, ale je tomu tak i mobilních  domů?

Mnohdy se o dodatečném zateplení (správně izolaci) mluví dokonce jako o podmínce pro to, aby se vůbec v mobilním domě dalo bydlet. To je však zcela nepravdivé a zkušenosti stovek klientů nám potvrzují, že žádná další izolace není pořeba.

Často se argumentuje značnou úsporou nákladů na topení. Díky mnoha našim klientům jsme mohli spočítat úspory za topení při dodatečném zateplení a došli jsme k návratnosti této investice nejdříve za 10 let. To je ale pouze v ideálním případě – reálně se tato doba pohybuje mezi 14-17 roky. Mobilní dům – mobilheim nemá tak velkou akumulační schopnost jako klasické stavby. To znamená, že se rychle vytopí a rychle zase vychladne. Zateplením se vytopí o něco pomaleji a rovněž o málo pomaleji taky vychladne. Objem (kubatura) mobilních domů je poměrně malá, a tak k jejich vytopení postačí velmi malý výkon (cca 4,5 Kw). To taky znamená, že i náklady na topení nejsou příliš vysoké. Při topení plynovými láhvemi o obsahu 33 l je průměrná spotřeba 15 – 17 000 kč ročně

Dodatečné zateplení – izolace, se příznivěji než v zimě projeví v horkých letních měsících, kdy se teplo v domě projeví o cca 2 hodiny později. Taky se v něm ale  večer teplo déle udží. Z pohledu lepší ochrany před letními vedry má smysl hlavně izolace střechy.

Nejvíce se však zateplení projeví na vzhledu mobilního domu, kdy díky omítce nebo dřevěnému obložení může vypadat jako klasický domek nebo chatka. Tento vnější vzhled je ale na úkor bezúdržbovosti původního pláště. Omítku i dřevěné obložení je třeba pravidelně ošetřovat, opravovat a natírat.

O čem se ale v souvislosti s dodatečným zateplením vůbec nemluví je posunutí rosného bodu. To může způsobit řadu velkých problémů, od srážení vlhkosti na vnitřních stěnách domu až po různé hnilobné procesy. Naprostá většina stavebních firem zabývajících se zateplováním na tento problém vůbec nedbá a pro zateplení mobilního domu volí naprosto nevhodné materiály a technologické postupy.  

    Proto je třeba dodatečné zateplení dobře zvážit a u případné realizace dodržet
    správnost technologických postupů.


Porovnání pořizovacích nákladů.

Již samotná cena použitého mobilního domu je nižší než u srovnatelných staveb ze dřeva, nemluvě o stavbách zděných. Navíc oproti pevným stavbám odpadají nejenom náklady za projekt, stavební přípravu, zemní práce, řemeslníky atd., ale ušetříte i množství času potřebného na shánění stavebního materiálu, sanitárního a jiného vybavení, zařizovacích předmětů atd.

U mobilních domů dále zcela odpadají náklady na údržbu, na daň z nemovitosti a také jejich pojištění je nižší než u klasických staveb.

Důležitá  je rovněž možnost snadného prodeje vašeho mobilního domu (viz. zpětný výkup).


Daně a pojištění.

Z mobilního domu se neplatí žádné daně, ani žádné správní či jiné poplatky!

    Pojištění Vám můžeme zprostředkovat tak, že bude účinné od momentu složení mobilního
    domu na Váš pozemek.


Poradenství.

Samozřejmostí je pro nás nejenom odborné poradenství ve všech otázkách souvisejících s mobilními domy, ale i potřebná technická pomoc při realizacích spojených s Vaším mobilním domem.


Možnost vyzkoušení.

Pokud uvažujete o koupi mobilního domu, přijďte si jej k nám prohlédnout (viz. kontakty).

Budete-li ještě i pak mít pochybnosti o jeho pohodlí, můžete se v něm zkusit na celý den ubytovat, případně i přespat :-)


Dodací lhůty.

Dodací lhůty se pohybují v rozmezí 1–3 týdnů od podepsání kupní smlouvy a složení rezervační jistiny popř. po přijetí úhrady.

Po dohodě lze dodání mobilního domu urychlit, popř. posunout na pozdější termín, který Vám bude vyhovovat.

    Ve stanoveném termínu Vám dodáme hotový, plně vybavený mobilní dům připravený k
    okamžitému užívání.


Zpětný výkup.

V případě, že jste se rozhodli prodat Váš mobilní dům, přijedeme k Vám na jeho prohlídku a pokud dojde k dohodě, obdržíte sjednanou částku do 1 týdne.

Odvoz mobilního domu pak bude realizován v dohodnutém termínu.


 
 

Mohu mobilní dům obývat i v zimě

Jedinou limitací pro celoroční obývání mobilního domu je po...

více >

Dodatečné zateplení - izolace

Mnoho lidí se nás ptá na zateplení mobilního domu, a považuje to ...

více >

Jak připravit pozemek?

Pro umístění mobilního domu nejsou žádné speciální požadavky. .....

více >

Zpětný výkup

V případě, že jste se rozhodli prodat Váš mobilní dům, přijedeme..

více >
 

Úvod Nabídka Video prohlídky Doplňky Doprava Financování Informace Dotazy Realizace Kontakty

Mobilní domy pro - Pražská 92, Neratovice, 277 11 - Tel.: +420 737 900 500 - E–mail: pro@mobilnidomypro.cz

Nabídková a informační prezentace ©Mobilní Domy pro    

Nahoru ↑